Prejsť na hlavný obsah

Pápež Gregor XIII. vo svojej bule „Inter gravissimas“, ktorá vyšla 24. februára 1582, predstavil reformu kalendára. Proces prijímania gregoriánskeho kalendára trval dlho a stretol sa s nevôľou a protestmi po celej Európe. V Uhorsku bol prijatý až v roku 1588. Prvé gregoriánske kalendáre (Calendarium Novum) sa však vytlačili v roku 1583 v Trnave.
Tento článok predstavuje dva kalendáre a almanach vydané v Trnave, ktoré zohrali dôležitú úlohu v procese adaptácie gregoriánskej reformy. Oba kalendáre vyvolali pozitívnu reakciu a súhlas s pápežskou bulou. Porovnaním oboch je zrejmé, že ku konverzii došlo postupne, kalendáre poskytli dve možnosti prechodu na nový systém – jeden vo februári a druhý v októbri.
Almanach vydalo vydavateľstvo jezuitskej univerzity v roku 1657, 55 rokov po reforme kalendára. Jeho príloha obsahuje propagačný text, ktorý stručne sumarizuje históriu výpočtu kalendára, vysvetľuje dôvod a dôležitosť reformy a nakoniec uvádza dva božie zázraky ako argument potvrdzujúci správnosť reformy.